سیستم دزدگیر اماکن و اعلام سرقت را بهتر بشناسیم

در اماکن و ساختمان ها در واقع عدم فعالیت و تعطیلی جهت کنترل و حفاظت در برابر ورود غیرمجاز به ساختمان ها یا اماکن و اطلاع دادن به نگهبان و به صدا در آوردن آژیر خطر در صورت بروز سرقت از سیستم هایی استفاده می شود که قادرند حرکت انسان را توسط سنسورهایی تشخیص داده و با گزارش آن به یک مرکز کنترل الکترونیکی باعث به صدا در آمدن آژیرها و به موازات آن با شماره گیری تلفن های از پیش داده شده به افراد یا محل های از قبل تعیین شده مانع از سرقت شوند. پس از این مقدمه می خواهیم به شرح تجهیزات اصلی که در این سیستم های اعلام سرقت مورد استفاده قرار می گیرند بپردازیم:

ـ دتکتور حرکتی (Motion Detector Sensor)

ـ دتکتور شکستن شیشه (Class Break Detector)

ـباتری های اضطراری (Back up Battery)

ـ آژیرها (Sounder )(Siren)

تلفن کننده (Dialler)

تابلو کنترل مرکزی (Cuntrel Panel)

دتکتورهای حرکتی

از این دتکتورها در سیستم های اعلام سرقت برای تشخیص حرکت در یک منطقه مشخص که در محدوده دید چشم ما قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرند. از این دتکتورها به عنوان سنسور مادون قرمز یا چشمی نیز یاد می گردد. از آنجا که بدن موجودات زنده به دلیل دارا بودن حرارت از خود اشعه مادون قرمز (in frared) ساطع می کند از این خصوصیت برای تشخیص حرکت توسط این سنسورها استفاده گردیده است قسمت اصلی سنسورها از یک ماده کریستالی به ابعاد 1*4/2 میلیمتری تشکیل گردیده که در اثر برخورد اشعه مادون قرمز روی آن یک شارژ سطحی ایجاد شده و هرگونه تغییرات در مقدار اشعه تابیده شده بر روی این ماده باعث تغییر شارژ الکتریکی آن گردیده است و سیگنالی ایجاد می شود.

در عمل با استفاده از دو عدد ماده کریستالی که به صورت متقابل و با فاصله یک میلی متری بسته شده اند، نویزهای حاصله از برخورد نور خورشید یا لرزش و تغییر دمای خنثی شوند این دو عنصر با مداری به یک ترانزیستور FETبسته شده در مجموع یک عنصر سه پایه برای اتصال به تقویت کننده و مقایسه کننده ایجاد می شود. بر روی سنسورها دریچه ای برای محدود کردن مقدار اشعه ورودی از جنس پلی اتیلن شفاف وجود دارد که به این عنصر سه پایه که دارای دو المان حساس به اشعه مادون قرمز می باشد PIR (Passiveinfraredسنسور PYRO گفته می شود. ابعاد و مشخصات یک نمونه PIR این عنصر به یک برد الکترونیکی (P.C.B) برای تقویت و مقایسه سیگنال اتصال می یابد در صورت تغییر در مقدار اشعه و تشخیص حرکت توسط سنسور مدار الکترونیکی یک رله را تحریک می کند که از کنتاکت این رله برای اتصال به مرکز کنترل یا هر وسیله حفاظتی دیگر جهت اطلاع دادن استفاده می گردد. مجموعه این مدار و سنسور در داخل یک مدار قرار می گیرد در جلوی قاب یک پنجره ای به شکل خاص وجود دارد که محل تمرکز اشعه مادون قرمز روی PIR است و همانند یک عدسی محدب در هم شکسته می باشد که به آن (Fresnellens) می گویند. پس از اتصال سیم های لازم به مدار الکترونیکی و بستن قاب سنسور، آن را توسط پایه های خاصی (Braket) که می توانند در جهات مختلف حرکت کنند بر روی سقف یا دیوار نصب می شوند. بعد از نصب چشمی در محل و ارتفاع مناسب زاویه دید چشمی را تنظیم نموده و سپس مفصل پایه را محکم می نمایند. در ادامه امکانات و نحوه سیم کشی سنسور TEC-IR مدل IR530C/530 و Klaxonتوضیح داده شده است اگر قاب چشمی را باز نمایید بر روی مدار الکترونیکی آن (P.C.B) قسمت های اصلی زیر را می بینید.

 

۱ـ ترمینال اتصال (TERMINAL) (Black wiering): تغذیه این چشمی ۶ الی ۹ ولت DC می باشد و دو ترمینال برای اتصال منبع تغذیه مشخص شده است این ترمینال ها با علامت + و – یا GND و VIN + مشخص می شوند. دو عدد ترمینال نیز برای اتصال به دو سر کنتاکت بسته رله روی برد موجود است که به عبارت ALARM یا RLY-NC مشخص شده است. امکان دارد در بعضی چشمی ها عبارت Relay نیز برای این قسمت نوشته شود. توجه کنید که این کنتاکت در حالت عادی بسته است (N.C) و در صورت تحریک سنسور به صورت باز در می آید. اگر از تعداد سنسور بیشتری استفاده گردد باید کنتاکت بسته (َALARM) در تمامی سنسورها با هم سری گردیده و سپس به مرکز کنترل اتصال یابد. لازم به ذکر است که در مدل IR-TEC با در آوردن جامپر مربوط بر روی برد (N.O) می توانیم کنتاکت را به صورت باز در حالت عادی (N.O) در آورده و از آن جهت اتصال به سیستم دوربین مدار بسته تلویزیونی CCTV استفاده کرد.

دو ترمینال دیگر نیز بر روی P.C.B به عنوان AMPER وجود دارد که به دو سر یک شستی باز مینیاتوری بر روی برد وصل می باشد و به صورت سری با ترمینال TAMPER سایر سنسورها به مرکز کنترل وصل می گردند در هنگام بستن قاب سنسور این شستی تحت فشار قرار گرفته و بسته می شود در صورت اقدام فردی به باز کردن قاب، این شستی باز گردیده و به مرکز کنترل اعلام خطر می نماید.

دزدگیر یا سیستم اعلام سرقت وسیله‌ای است که به هنگام گذر از یک حریم خصوصی یا شکستن یک قفل، با اعلام صدا، این عمل غیرقانونی را اعلان می‌کند.

دزدگیرهای موجود در بازار هرچند از لحاظ ظاهر در انواع و اشکال مختلفی ارائه شده‌اند، ولی بطور کلی همگی آنها دارای یک ساختار مشترکی می‌باشند، یعنی اکثر دزدگیرها دارای خط تحریک باز و خط تحریک بسته هستند که محل وصل حسگر باز و حسگر بسته می‌باشند و دارای کلید معمولی یا سوئیچ آلفا و یا قفل رمزی و یا کلید کنترل از راه دور جهت روشن و خاموش کردن دستگاه می‌باشند. همچنین مدارات دزدگیر شامل مدار شارژ باتری جهت قطع شدن برق دستگاه بوده و دارای مدار آژیر می‌باشند و در نهایت دزدگیرها گاهشمار ورود و گاهشمار خروج و گاهشمار آژیر دارند و ممکن است مجهز به تلفن کننده خودکار در هنگام تحریک نیز باشند. سازنده‌ی این دستگاه شخصی امریکایی به‌نام ریورند اگوستیس راسل بوده است

محتویات

۱ جعبه دزدگیر

۲ طرز وصل کردن سیمهای دستگاه دزدگیر

۳ بلندگوی دزدگیر

۴ باتری تغذیه

۵ مرکزآلارم (Alarm Center)

جعبه دزدگیر

جهت ایمنی دستگاه دزدگیر، بهتر است که مدار اصلی دزدگیر در یک جعبه آهنی به طول ۳۰ سانتیمتر و عرض ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۰ سانتیمتر که به شکل یک کمد کوچک ساخته شده و با یک در که بر روی لولا قرار داشته و باز و بسته می‌شود، قرار گیرد (مانند جعبه نامه‌های پستی) و در جعبه سوراخی جهت خروج سیمها در نظر گرفته شود و بهتر است که سیمها از داخل یک لوله پلاستیکی (مانند شلنگ) عبور داده شوند و چنانچه سیم کشی دزدگیر توکار باشد، ایمنی بیشتری را ایجاد می‌نماید.

ضمناً دیودهای نوری واقع بر مدار دزدگیر بهتر است از روی مدار خارج شده و بر روی جعبه دزدگیر نصب گردیده و توسط سیم به مدار دزدگیر وصل شوند. یک سوئیچ آلفا بر روی جعبه دزدگیر جهت قطع و وصل سیستم نصب می‌شود. همچنین در صورتی که خواسته باشید مدار شماره‌گیر خودکار تلفن را به مدار دزدگیر نصب نمایید، بایستی یک بلندگوی کوچک در محل نقطه SP (بلندگو) وصل نموده و داخل جعبه دزدگیر و در کنار میکروفون مدار شماره‌گیر اتومات قرار دهید. ضمناً جهت خنک شدن قطعات واقع در جعبه بهتر است که از دو طرف، سوراخهایی جهت ورود و خروج هوا برای مدار در نظر گرفته می‌شود. انواع دیگری از دزدگیرها همچون دزدگیر لباس هم وجود دارد که شکل کار آنها به کلی متفاوت است. دزدگیر لباس یا گیت‌های فروشگاهی هوشمند، گیت هایی هستند که در خروجی یک فروشگاه نصب می شوند و نسبت به خروج غیر قانونی کالا که تگ یا برچسب مربوطه غیرفعال نشده اند، حساسند.

طرز وصل کردن سیمهای دستگاه دزدگیر

معمولاً در اکثر دزدگیرها از جعبه اصلی که مدار دزدگیر در آن قرار دارد، مجموعاً هشت سیم خارج می‌شود. چهار سیم برای چشم نوری فروسرخ (حسگر نوری) خارج می‌شود که دو سیم از این چهار سیم مربوط به ولتاژ مثبت و منفی ۱۲ ولت تغذیه چشم فروسرخ و دو سیم دیگر مربوط به نقطه رله چشم می‌باشد که در هنگام تحریک، این دو سیم به یکدیگر وصل می‌شود.

حال اگر تعداد چشمها بیشتر شود، باز هم همین چهار سیم خارج می‌شود که از مثبت و منفی به تک تک چشمها، ولتاژ رسیده و دو سیم دیگر به بقیه چشمها که دو پایه آنها با دو پایه دیگر چشمها بطور سری قرار گرفته می‌شوند، متصل می‌گردد و همچنین دو سیم از مدار دزدگیر به ولتاژ ۲۲۰ ولت برق شهر وصل می‌شود و دو سیم دیگر جهت وصل شدن به بلندگو خارج می‌شود.ولی اکثر چشمی های امروزی ۶ سیم هستند که دو سیم برای برق چشمی که ۱۲ ولت dcاست . دو سیم جهت اعلام وضعیت بین چشمی و دستگاه مرکزی که normally close است ودو سیم دیگر برای tamper قرار داده شده است بمنظور خرابکاری روی سیم یا بریدن آن حتی درهنگامی که دستگاه غیر فعال است/

بلندگوی دزدگیر

معمولاً در دستگاههای دزدگیر، صدای قوی آژیر یک امتیاز بشمار می‌آید و اکثر مردم مایل هستند که صدای آژیر دزدگیر قوی باشد. ازاینرو بهتر است که از بلندگوهای بوقی جهت این کار استفاده شود. معمولاً بلندگوی بوقی یا وات جهت این کار مناسب می‌باشد و بهتر است که بلندگو در یک جعبه فلزی محکم شده و جلوی جعبه باز باشد و باید آن را در بیرون ساختمان و در قسمت بلندی نصب نمود که دسترسی به آن به سادگی ممکن نباشد.

اگر سیم کشی بلندگو توکار باشد، بهتر می‌باشد، زیرا یکی از آنها مشکلات دستگاههای دزدگیر مسئله بلندگو می‌باشد و چنانچه سیمهای بلندگوی آن قطع شود، خبر کننده دستگاه از کار می‌افتد. البته می‌توان چندین بلندگو در چند نقطه با یکدیگر موازی کرد و نصب نمود و کمی ضریب ایمنی را بالاتر برد. همچنین اگر از بلندگوی بدون سیم استفاده شود، مشکل قطع شدن سیمهای بلندگو نیز وجود نخواهد داشت. مدارات الکترونیکی بلندگو شامل یک مدار ایجاد پالس ویک مدار تقویت کننده (امپلی فایر )میباشدکه این مدارات به بلندگو نصب می‌شوند.این مدارات بیشتر از ترانزیستورها و اسی‌های قدرت با توان بالا در مدار خود استفاده می‌کنند.

باتری تغذیه

یک باتری ۱۲ ولتی اسیدی که معمولاً در جعبه دزدگیر قرارداده می شود و در صورت قطع برق یا خرابکاری احتمالی در سیمهای برق ورودی سیستم را معمولاً تا ۴۸ ساعت تغذیه می کند.

مرکزآلارم (Alarm Center)

به مرکزی اطلاق می گردد که باهدف تجمیع، پایش وپالایش آلارم های ارسالی از سوی تجهیزات اعلان سرقت اصناف، فروشگاه‌ها واماکن تجاری ومسکونی ایجاد شده است. در این مرکزعلاوه بر آلارم های اعلان سرقت انواع آلارم های اورژانس پزشکی وآتش نشانی را نیز می‌توان نگهداری نمود.امروزه در جهان با گسترش شهر نشینی و توسعه صنعتی ، جرایم نیز متنوع و پیچیده شده اند و متناسب با آن روشهای پیشگیری و مقابله با جرایم نیز تغییرات و پیشرفتهای بسیاری داشته اند. یکی از روشهای تکنیکی و فنی در مبحث مهندسی سیستمهای حفاظتی (Security Engineering) و تکنولوژی حفاظتی (Security Technology) که با توسعه و پیشرفت IT در صنعت سیستمهای حفاظتی شکل گرفت مراکز کنترل حفاظتی (Security Central Station) میباشد.در مرکزآلارم معمولاً یک نفر اپراتور برای تعداد مشخصی مشترک بصورت 24 ساعته شیفت قرارداده می‌شود ویک نفر بصورت کادر اداری بعنوان سرشیفت انتخاب می گردد. در حال حاضر در شهر تهران این مرکز با مدیریت بنیاد تعاون ناجا فعال می باشد.